Dolar 32,5457
Euro 34,8627
Altın 2.427,60
BİST 9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 18°C
Paz 18°C

International Bakalorya ( IB) Nedir ?

International Bakalorya ( IB) Nedir ?
10 Eylül 2020 17:02
3.980
A+
A-

International Bakalorya hakkında bilgi edinmek ister misiniz? İşte bilmeniz gereken her şey.

International Bakalorya (IB), öğrencilere eleştirel ve bağımsız düşünmeyi öğretmeye ve özen ve mantıkla nasıl sorgulama yapılacağına odaklanan dört programdan oluşan 3 ila 19 yaş arasındaki öğrencilere bir eğitim sunar. IB şu anda 153 ülkedeki 4,962’den fazla okulda 1,4 milyondan fazla öğrenciyle etkileşim halindedir.

IB’nin Tarihi

International Bakalorya (IB), 1968 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde, gençleri daha barışçıl bir gelecek inşa etmek için gerekli beceriler, değerler ve bilgilerle donatacak uluslararası bir eğitim yaklaşımına ihtiyaç duyan bir grup yenilikçi eğitimci tarafından kuruldu. .

Zorlukları – dünyanın en iyi üniversiteleri tarafından kabul edilen bir okul bitirme yeterliliğine sahip, akademik olarak titiz bir eğitim yaratmak. Kolektif becerilerini, deneyimlerini ve uzmanlıklarını eğitimin tüm alanlarında birleştirerek IB’yi yarattılar.

Bu güçlü temelden, eğitimciler 50 yıldır eğitimi geliştirmeye ve birlikte oluşturmaya devam ettiler – ve bugün, tıpkı daha iyi bir dünya için eğitimin kurucu değerlerine ve değerlerine sadık.

IB Ne Sunuyor?

IB, uluslararası eğitimin sürekliliğinin bir parçası olarak dört program sunar.

IB programlarını öğretmek için okulların yetkilendirilmesi gerekir. IB programları sunmaya yetkili her okul, IB Dünya Okulu olarak bilinir.

1. İlk Yıllar Programı:

3 – 12 yaşları içindir. Odak noktası bütün çocuğun gelişimidir.

2. Orta Yıllar Programı:

11 – 16 yaşları içindir. Öğrencileri kendileri ve çevrelerindeki dünya arasında bağlantılar kurmaya teşvik eder.

3. Diploma Programı:

16 – 19 yaşları için mükemmel bilgi derinliğine ve genişliğine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedefler.

4. Kariyerle İlgili Program:

16 – 19 yaşları için. Kariyer odaklı eğitimle uğraşan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılar.

IB Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Öğrenciler için

Faydaları öğrenciler için IB programlarının sayısız vardır. Birkaçını belirtmek gerekirse, öğrenciler bağımsız düşünecek ve öğrenmede kendi ustaları olacaklar, dünyadaki en yüksek dereceli üniversitelerden bazılarına yol açabilecek bir eğitimin parçası olacaklar, ikinci bir dil öğrenecek, kültürel olarak bilinçlenecek ve etkileşim kurmayı öğrenecekler. uluslararası insanlarla saygılı. Dahası, akademik olarak da iyi performans göstermeleri muhtemeldir – genellikle diğer programlardaki öğrencilerden daha iyi.

Öğretmenler için

IB, öğretmenleri okulların başarısı için gerekli ve profesyonel bir öğrenme topluluğunun parçası olarak görmektedir. IB, onları desteklemek için IB eğitimcilerine yüksek kaliteli mesleki gelişime, yenilikçi eğitim çerçevelerine ve öğretim kaynaklarına erişim gibi birçok avantaj sunar .

Okullar için

IB, okullara önemli faydalar sağlar. IB Dünya Okulu olan okullar, bilgili ve sorgulayıcı öğrencilerin gelişimini destekleyen yüksek kaliteli eğitim programlarına erişim kazanır; etkili eğitimcileri ve işbirliğine dayalı profesyonel öğrenim topluluklarını destekleyen profesyonel gelişim; ve en iyi uygulamaları paylaşmak için birlikte çalışan dünya çapında saygın IB Dünya Okulları ağı.

Üniversiteler için

Üniversiteler ve yüksekokullar yarar IB programları gelişen bilgi ile, çeşitli şekillerde aralığında IB programlarından öğrenci alımı ve Hasta kabulden, beceri ve eğilim öğrencilerin üniversite kariyerleri boyunca başarılı olmak gerekir. Araştırmalar, örneğin, IB öğrencilerinin lisans derecelerini tamamlama ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürme olasılıklarının akranlarından daha olası olduğunu göstermektedir; ve üniversite yaşamının çeşitli yönleriyle ilgilenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu.

IB topluluğu nerede?

IB 150’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve dünya çapında üniversiteler Diploma Programının gücünü kabul etmektedir.

IB eğitiminden dünya çapında hem özel hem de devlet okulları yararlanmaktadır. Dünya çapında, IB programlarını sunan 4.900’den fazla IB Dünya Okulu bulunmaktadır.

Ülkenizdeki IB hakkında daha fazla bilgi edinin . Bu web sitesi aracılığıyla, ülkenizde kaç IB Dünya Okulu olduğunu ve bunların hangi okul olduğunu öğrenebilir ve gelecekteki mesleki gelişim etkinliklerine erişebilirsiniz.

IB Programlarını Hangi Üniversiteler Tanır?

Diploma ve / veya Kariyerle İlgili Programları tamamladıktan sonra, öğrenciler IB programlarını tanıyan üniversitelere veya kolejlere başvurabilirler. Dünyanın dört bir yanındaki yüksek öğretim kurumları, öğrencileri IB kimlik bilgilerine göre kabul eder ve birçoğunun IB öğrencileri için özel kabul politikaları ve yönergeleri vardır. Kabul kriterleri, eğitim sistemleri ve kurumun seçiciliği arasında büyük ölçüde değişebilir.

Her ülke için kriterler ve IB öğrencilerini kabul eden her ülke için üniversitelerin listesi ülke tanıma beyanlarında bulunabilir .

Türkiye’de IB Eğitimi veren okulların listesi

Türkiye’de IB Eğitimi veren okulların bir listesine ulaşmak için tıklayınız

Chat Başlat
Edu Vizyon
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?