Dolar 32,5125
Euro 34,8067
Altın 2.427,76
BİST 9.680,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 18°C
Paz 19°C

İngiltere’de Eğitim

İngiltere’de Eğitim
16 Mayıs 2020 01:47
1.158
A+
A-

İngiltere’de Eğitim

İngiltere’de eğitim uzun bir konu dilerseniz İngiltere’de eğitim konusuna girmeden önce İngiltere hakkında kısa bir derleme yapalım.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı da kapsayan Britanya, Avrupa Birliği’nin 15 üyesinden biridir. ( Brexit sürecini biliyorsunuz. Ülke 2019 ‘da birlikten çıkma kararı aldı. Bu konu o kadar uzadı ki. Şu anda Koronavirüs pandemisi var ve Brexit konusu 2 plana atılmış gibi duruyor. ) 1707′de İskoçya ve İngiltere’nin eski krallıklarının politik birleşmesiyle kurulmuştur. Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulmasında oynadığı aktif politika nedeniyle halen daha Avrupa ve dünya arenasında etkili bir ülkedir.

Kültür ve Yaşam

İngiltere’nin kendisine has kökleşmiş tarihsel kültürü size farklı bir dünyada yaşama şansını verir. Yıllardır farklı ırktan, dinden ve kültür ile her ırktan, dinden ve renkten insanlarla karşılaşabileceğiniz aynı zamanda kendinizi yalnız hissetmeyeceginiz bir ülkedir. İngiltere toplumu farklı inançların ve politik düşüncelerin saygı ile karşılandığı hoşgörülü ve demokratik bir toplumdur. Pekçok insan kendi ülkelerindeki giyim ve yemek alışkanlıklarını İngiltere’de de devam ettirirler. Yıl içinde pekçok dini ve milli festivaller yapılır.

İngiltere’de yaşamak kaliteli bir eğitimin yanı sıra dünya standartlarında bir yaşam ve eğlence anlamına gelir. İngiltere büyüklük olarak çok büyük bir ülke olmamasına rağmen çok çeşitli aktivitelere imkan tanır. İngiliz tarihinin ve kültürünün zenginligi İngiltere’nin bir çok sanat dalında başarılı olmasını sağlamiştır. Hangi şehirde olursaniz olun tarih, güzel sanatlar, tiyatro ve sinema kültürünüzü geliştirme imkanı bulursunuz.

İngiliz şehirleri zengin bir tarihi ve kültürel yapıya sahiptir. Bu şehirler arasında ulaşım çok rahattır ve istediğiniz her şehri ufak maliyetler ile ziyaret edebilirsiniz.

Okumalısın:  Kanada'da Türk Rektöre Kanada Şeref Madalyası

İngiltere’de spor çok yaygındır. Futbol, kriket ve rugby İngiliz okullarındaki en popüler ulusal sporlardır. İngilterede pek çok spor müsabakaları düzenlenir.

İngiltere’de Dil Eğitimi

İngiltere’de yabancı öğrencilerin katılabileceği programların ders saatleri minimum haftada 15 saat olmalıdır. Dil eğitimi, özel dil okullarında, kolejlerde ve üniversitelerde verilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen dil eğitimiile ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.

İngiltere’deki dil okullarımızın fiyat listesi için lütfen tıklayınız. İngiltere’de yaklaşık 1500 civarında dil eğitimi sunan okul bulunmaktadır. Bu okullardan yaklaşık 350′si İngiliz hükümetinin (British Council) denetimine tabidir. Dolayısıyla kalitesi ve güvenilirliği onaylanmış bu okulları tercih etmelisiniz.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Yüksek öğrenimini İngiltere’de sürdürmeye karar veren bir öğrenci için program ve kurum seçimi önemlidir.

Yüksek Öğretim Kurumları

İngiltere’de iki tür yüksek öğretim kurumu vardır:

Her düzeyde kendi diploma ve derecelerini verme yetkisine sahip üniversiteler,
Bazıları kendi diplomalarını verme yetkisine sahip, ama çoğunluğu bir üniversite kanalıyla derece veren özel kolejler.

İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmekle birlikte, tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürelidir. İskoçya’daki üniversitelerde lisans eğitimi dört yıl sürer. Eğitim programları her sene Eylül ayı sonu – Ekim ayı başı gibi başlar. ( bknz: İngiltere’de Üniversite Okumak )

Kabul Koşulları

Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir.

Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması İngiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemekle birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için yeterli olabilmektedir

İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation course) tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, okutulacak konulardan oluşur ve İngilizce öğrenimine yardım sağlar

Okumalısın:  İngiltere Üniversiteleri

Bütün üniversitelerde genel olarak “A” Level sınav dereceleri temel alınmaktadır. “A” Level’a eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Baccalaureta’sı, Matura, Maturita gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

İngiltere’deki yüksek öğretim kurumları öğrencilerin kabulü için IELTS (genelde 6) veya TOEFL (genelde 213) sınav sonuçlarını temel alırlar. Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English (CPE) ve Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) sınavlarını da kabul etmektedir.

Lisansüstü Eğitim

Master Dereceleri

İngiltere’de iki tip Master programı bulunmaktadır

Ders Ağırlıklı Master Dereceleri

(MA, MSc, MBA, MEd, MSocSc, MLitt, MEng, LLM) Bu tür Master programları genellikle 12 ay sürer. Öğrenciler Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca ders gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını yaparak projelerini tamamlarlar. Master derecesi, sınav sonuçları ve tez değerlendirildikten sonra alınır.

Araştırmalı Master Derecesi (MPhil)

Türkiye’de tam karşılığı olmayan bir Master derecesidir. İki yıl süreli MPhil, genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılır. Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.

Doktora Dereceleri (PhD veya DPhil)

Tüm üniversitelerde uygulanmaktadır. Doktora (PhD) derecesi en az 2 en çok 7 yılda tamamlanır. Doktora programları genellikle ders olmayıp, öğrenciler bir akademisyenin denetiminde kendi seçtikleri alanda araştırmalarını tamamlayarak Doktora tezlerini yazarlar.

Lisansüstü Diploması (Pg Dip)

Lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir. Genellikle mesleki amaçlı olan bu programlar sadece eğitim sürecini kapsar ve tez içermezler.

Konaklama

Aile yanında , yurtta , otel / hostel’de ve kiralık evde konaklama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Konaklama alternatifleri için irtibata geçiniz.

Çalışma Olanakları

Devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler İngiltere’de öğrenci vizesi ile part-time işlerde çalışabilmektedirler. Haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Saat ücreti olarak ortalama 5 GBP ücret ödenir. Böylece öğrenciliğiniz esnasında kendi cep harçlığınızı kazanır, giderlerinizin bir kısmını karşılama imkanı bulursunuz. Bu tip işlerde çalışmak İngilizcenizi geliştirmek ve insanlarla tanışmak için de iyi bir yöntemdir.

İngiltere’de part-time bir iş bulmanın zorluğu bölgeye ve sezona göre değişmektedir. Yaz sezonunda kıyı şehirlerinde iş bulmak her zaman daha kolaydır. Bulunabilen işler genellikle garsonluk, barmenlik, resepsiyonistlik gibi öğrenci işleridir.

Başvuru

Başvuru ve ücretsiz danışmanlık için EDU VİZYON ve FELİX ACADEMY ofisleri irtibata geçebilirsiniz.

Chat Başlat
Edu Vizyon
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?