Dolar 32,5463
Euro 34,8430
Altın 2.435,06
BİST 9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 18°C
Paz 19°C

Avustralya’da Eğitim

Avustralya’da Eğitim
14 Ekim 2023 16:09
555
A+
A-

Avustralya Eğitim

Avustralya eğitim programları anlamında oldukça fazla seçenekler sunan bir ülkedir. Kariyer eğitimlerini ilerletmek isteyen uluslararası öğrenciler arasında oldukça popüler hale gelmektedir. Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık’tan sonra yurtdışında eğitim için ilk üç destinasyondan biridir ve her yıl 600.000’den fazla öğrenciyi kendine çekmektedir. Avustralya’da yüksek öğrenim görmeyi tercih eden Hintli öğrencilerin sayısı 2023 yılında 89.000’i aşmıştır. Hem yeni hem de devam eden yaklaşık 85.000 Hintli öğrenci Avustralya öğrenci vizesi için başvuruda bulunmuştur.

Avustralya Eğitim

11.000’den fazla kurumu ve 22.000’den fazla kurs yelpazesiyle Avustralya, burslara yılda 254 milyon AUD ayırmaktadır. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yedi Avustralya üniversitesi yer alırken, QS’in en iyi üniversiteler listesinde 36 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Avustralya’yı eğitim ve kişi başına düşen gelir açısından en iyi ikinci ülke olarak kabul etmiştir.

Avustralya’da en fazla üniversiteye sahip eyaletler arasında Yeni Güney Galler (11 üniversite), Victoria (10 üniversite) ve Queensland (10 üniversite) bulunmaktadır. Bu eyaletlerin her biri, Avustralya’daki üniversitelerin yanı sıra öğrenciler için daha fazla sayıda TAFE (Teknik ve İleri Eğitim) kurumu sunmaktadır. Aşağıdaki resim, farklı Avustralya eyaletlerinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin genel dağılımını göstermektedir.

Avustralya Eğitim

Avustralya’da Ne Okumalı?

Avustralya eğitim sistemi, Avustralya’da Yüksek Öğrenim, Mesleki Eğitim ve Öğretim, Okullar, İngilizce Dil programları ve diğer kurslar gibi çeşitli kurslara devam etmenizi sağlar. Bunların birbirinden ne kadar farklı olduğuna göz atın:

Yükseköğretim- Genel UG ve PG derece/sertifika programları bu kategori altında sınıflandırılır.
VET- Bunlar, TAFE ve özel kurumlarda sunulan hükümet ve endüstriler arasındaki ortaklık programlarıdır ve öğrencilerin endüstri uzmanlarıyla çalışmasına ve öğrenmesine yardımcı olur.

Avustralya İngilizce Dil Okulları : Avustralya’da eğitimlerine başlamak isteyen öğrencilere sunulan hazırlık dil programları.

Foundation/Pathway Programları: Foundation programları sizi üniversite eğitimine hazırlayan üniversite öncesi kurslardır. Avustralya’daki yüksek öğrenim kurumlarında eğitim almak için gerekli donanıma sahip olmanızı sağlar.

Avustralya’da eğitim almayı seçen uluslararası öğrenciler arasında popüler olan bazı bölümler şunlardır:

 • İşletme, Yönetim ve Ticaret
 • Bilgi Teknolojisi
 • Sağlık
 • Mühendislik
 • Toplum ve Kültür
 • Doğa ve Fizik Bilimleri
Okumalısın:  Evde pratik maske nasıl yapılır ?

Neden Avustralya ‘da  Eğitim

Avustralya’nın önde gelen kurumlarından alacağınız eğitim, sizi fırsatlar dünyasına hazırlayacaktır. Avustralya’da eğitim denildiğinde teknolojik tüm ürünlerin kullanıldığı akıldan çıkmamalıdır. Avustralya’da eğitim alanlar için başarı potansiyelinin sınırsız olduğu düşünülmektedir. Avustralya’nın neden uluslararası öğrenciler arasında yeni popüler yurt dışı eğitim destinasyonu olduğunu öğrenelim:

Avustralya’nın küresel sıralamadaki kurumları

 • QS 2023 dünya sıralamasına göre 43 üniversiteden 7’si dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer aldı. Bunlardan 5’i dünya çapında ilk 50’de yer alıyor.
 • Avustralya Ulusal Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi, sırasıyla 30. ve 33. sırada yer alan en üst sıradaki üniversitelerdir.
 • Avustralya’da hükümet akreditasyonlarını ve yüksek öğrenimin kalitesini kontrol eden sağlam bir sistem bulunmaktadır . Öğrencilerin birinci sınıf bir üniversite deneyimine ve dünya çapında eğitimde mükemmellik için belirlenen standartlara erişmelerini sağlar.

Araştırma Yoğun ve Teknolojik Olarak İleriye Dönük Yaklaşım

 • Avustralya okulları ve üniversiteleri, IVF, Wi-Fi, Penisilin ve Rahim Ağzı Kanseri Aşısı dahil olmak üzere önemli yeniliklerin ve keşiflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.
 • Avustralya’daki üniversitelerin Ar-Ge için ayırdığı araştırma fonu miktarı son 18 yılda iki katına çıktı. Hükümet ayrıca küresel bağlantıları destekleyen ve öğrencilerin Avustralya’da öğrenim görürken araştırma ilgi alanlarını sürdürmelerine olanak tanıyan fon programları da sunmaktadır.

Kapsamlı Eğitim Programları Yelpazesi

 • Yarı zamanlı ve çevrimiçi kurslar gibi esnek kurs seçenekleri mevcuttur.
 • ELICOS (İngilizce Dil Kursları) ve Mesleki Eğitim Programları gibi derecelere giden Yol Programları sunulmaktadır.
 • VET programları iş başındayken öğrenmenize olanak tanır.

Güvenli ve Öğrenci Dostu Ülke

 • 100’den fazla ülkeden göçmenin bulunduğu, kültürel açıdan çeşitliliğe sahip bir ülke.
 • Avustralya’nın En İyi 50 QS En İyi Öğrenci Şehri arasında 6 şehri yer alıyor; Melbourne ve Sidney sırasıyla 5. ve 9. sırada yer alıyor.
 • ESOS ACT aracılığıyla uluslararası öğrencilere sunulan kapsamlı bir destek sistemi bulunmaktadır. Kanun, uluslararası öğrencilerin haklarının ihlal edilmemesini sağlayan yasa ve uygulamaları çerçeveliyor.
 • Avustralya nüfusunun neredeyse %30’u yurtdışında doğmuştur ve genel durumu yansıtmaktadır.

Mezuniyet Sonrası İstihdam İstatistikleri

Avustralya eğitimi sizi küresel iş gücünde başarılı olmanız için sınıflandırır. Avustralya’daki ve dünya çapındaki potansiyel işverenler, Avustralya eğitim kurumlarından mezun olanları memnuniyetle karşılamaktadır.

 • Mezunların %78,5’i tam zamanlı çalışmaktadır.
 • Öğrencilerin %6’sı ileri eğitime kaydoldu.
 • Toplam öğrencinin %4’ü serbest meslek sahibidir.

Fonlar ve Burslar

 • Avustralya hükümeti uluslararası öğrencilere burs, burs ve yardım sağlamak için yılda 254 milyon dolar harcıyor.
 • Popüler uluslararası öğrenci fonlarından bazıları arasında Avustralya Ödülleri , Destination Australia, Avustralya Hükümeti Araştırma Eğitim Programı , APEC Kadın Araştırma Bursu ve Sağlayıcı Bursları bulunmaktadır.
Okumalısın:  YKS tercih sonuçları, ne zaman açıklanacak

Avustralya’da eğitim sonrası maaşlar

Avustralya’daki en yüksek maaşlı iş sektörlerinden bazıları şunlardır:

 • Bilim ve Teknik Hizmetler: 122.000 AUD
 • Gayrimenkul: 103.000 Avustralya Doları
 • Bilgi Teknolojisi: 91.200 AUD
 • Sigorta Hizmetleri: 91.100 AUD
 • İnsan Kaynakları: 85.900 AUD

En yüksek ücretli işlerden bazıları ve teklif edilen maaşlar şunlardır:

İş unvanı Ortalama yıllık maaş (AUD)
CEO 204.000
Pilot 160.000
Proje Müdürü 116.000
Mimar 109.000
İnşaat mühendisi 83.700
Öğretmen 74.800
Kayıtlı hemşire 72.600
Muhasebeci 66.100
Sekreter 43.800

Uluslararası öğrenciler için Avustralya’da yaşamanın maliyeti yılda yaklaşık 15 – 20.000 AUD’dur. Avustralya eğitim programları size birinci sınıf eğitim, çok kültürlü toplum ve davetkar bir ortam sunmanın yanı sıra, hayalinizdeki iş pozisyonlarına ve işverenlere ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

Avustralya eğitim soruları ve cevaplar

Avustralya’da eğitim almanın maliyeti ne kadar ?

Cevap : Uluslararası öğrenciler için, bir Avustralya üniversitesindeki lisans eğitiminin tipik gideri yaklaşık 30.840 AUD’dir. Uluslararası öğrenciler için lisansüstü eğitimin ortalama maliyeti yaklaşık 31.596 AUD’dir . Avustralya’da yaşam maliyetinin yaklaşık 21.041 AUD  olduğu tahmin ediliyor.


Avustralya’da okumak için IELTS’e ihtiyacım var mı?

Cevap : Avustralya’daki çoğu üniversite, uluslararası öğrencilerden İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamalarını ister ve IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi), dil becerilerini göstermek için yaygın olarak kabul edilen sınavlardan biridir. Minimum IELTS gereksinimi 6.0 ile 6.5 arasında değişmektedir. Ayrıca TOEFL, PTE ve duolingo gibi sınavlar Avustralya’daki üniversitelerin çoğunda yaygın olarak kabul edilmektedir.


IELTS olmadan Avustralya vizesi alabilir miyim?

Cevap : Öğrenci vizeleri de dahil olmak üzere Avustralya vizesi için genellikle İngilizce dil yeterliliği gereklidir. Bu, IELTS, PTE veya TOEFL gibi kabul edilen sınavlarla kanıtlanabilir. Gerekli minimum puan, öğrenim seviyenize ve başvurduğunuz kuruma göre değişiklik gösterebilir. Daha önceki eğitiminizi İngilizce olarak tamamladıysanız veya İngilizce konuşulan belirli ülkelerin vatandaşıysanız muafiyetler geçerli olabilir.


Avustralya’da öğrenci vize ücreti ne kadar?

Cevap : Avustralya öğrenci vizesi için başvuru ücreti 650 AUD’dir


Avustralya öğrenci vizesi için ne kadar banka bakiyesi gereklidir?

Cevap : Avustralya öğrenci vizesi almak için, Avustralya’da kaldığınız süre boyunca öğrenim ücretlerinizi, yaşam masraflarınızı ve seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Gerekli fon miktarı koşullarınıza, kursunuzun süresine ve eğitim göreceğiniz yere bağlı olarak değişebilir. 2023 itibarıyla İçişleri Bakanlığı, öğrenim ücretleriniz ve diğer masraflarınıza ek olarak Avustralya’daki yaşam masraflarınızı karşılamak için yılda en az 62.000 AUD  geliriniz olduğuna dair kanıt göstermeniz gerektiğini belirtmektedir.


Avustralya’da öğrenci vizesi için yaş sınırı nedir?

Cevap : Avustralya’da öğrenci vizesi için yaş sınırı yoktur. Ancak, 18 yaşın altındaysanız, Avustralya’da öğrenim görürken uygun konaklama, destek ve refah düzenlemelerine sahip olmanız gerekecektir. Ayrıca, 18 yaşın altındaysanız ve ebeveynleriniz veya yasal vasileriniz Avustralya’ya gelirken size eşlik etmiyorsa, konaklama, destek ve genel refahınız için uygun düzenlemeleri yapmanız gerekecektir.

Avustralya eğitim danışmanlığı

Avustralya’da bir eğitim programına dahil olmak istiyorsanız yada yurtdışı eğitim danışmanlığı programları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise  bize 0 212 543 58 06 veya 0 212 261 28 88 ‘den ulaşabilirsiniz.

Chat Başlat
Edu Vizyon
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?