Dolar 32,5571
Euro 34,8464
Altın 2.430,59
BİST 9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 18°C
Paz 19°C

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de Üniversite Okumak
29 Nisan 2020 04:12
1.365
A+
A-

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de üniversite okumak, her zaman değerli bir eğitim olmuştur. İngiltere’den alınan üniversite diploması dunyanın her yerinde geçerliliğini korumaktadır. Dunya da tanıdığınız birçok ünlü bilim ekonomi ve siyasetci bu ulke üniversitelerinden mezun olmuştur. Nehru dan Lee Kuan Yew e kadar Bill Clinton , Muhtar Kent ve daha birçok siyasetçi, CEO ve Ünlü işadamlarının bir çoğu İngıltere üniversitelerinden mezun olmuştur.

Dünya’da ki birçok şirket ve kurumda ingiliz egitim kurumlarına öncelik tanımaktadır. Öğrenciler içinde bu geçerlidir. Avrupada diğer ülkelere nazaran, ögrenciler tarafından ençok beğenilen üniversiteler İngilterede dir.

İngiltere üniversite eğitim sisteminin esnekliği, kurs türlerinin fazlalığı kozmopolit bir kültür yapısı ve 150 den fazla ülkeden gelen ügrenci potansiyeli ile dünya da başka bir örneği yoktur.

Eğer yurtdışı eğitim planlıyor ve  kesinlikle iyi bir üniversitede okumak istiyorsanız, okuyacağınız ülkeyi mutlaka İngiltere ile karşılaştırın. Mesela Amerika da okumak, İngiltere den daha pahallıya gelmektedir ve vize almakta daha zordur. Kaldı ki üniversite okurken İngiltere de çalışma olanağınız vardır. Bu bir öğrenci için İngıltere yi tercıh etmenin en temel sebebidir.

Üniversite sistemi hakkında bilmeniz gereken diğer bir konuda, İngilterede Üniversiteler 4 değil, 3 yıldır. Peki Turkiye’den lise mezunu bir öğrenci İngiltere de Üniversiteye kayıt yaptırabilir mi? Bunun cevabı evet tir. Ancak oncelikle “A level” yada “Foundation” denilen hazırlık kursu alması gerekmektedir. “ A level” iki yıl, “Foundation” ise 1 yıllıktır, yani sıkıştıtrılmış hazırlık kursudur. Bazı Üniversitelerin “Foundation” programı yoktur, bunun için 2 yıl A level okumak zorunludur, ama bugün İngilterede bir cok Üniversitenin “Foundation” programi vardir.

DOĞRU EĞİTİM KURUMUNU SEÇMEK

Britanya’daki yüksek öğrenim kurumları özel okullar, ileri eğitim veren kurumlar, yüksek öğrenim kurumları ve üniversiteler olarak sınıflandırılır. Özel okullar, öğrencileri derece kursları kadar profesyonel ve teknik kurslar için de hazırlarlar. Bu okulların ücretleri devlet desteğinden yaralanmadıklarından genelde yüksektir.

Ileri eğitim veren kurumlar(CFE), GCSEler, AS, 1. derece, erişim kursları, BTEC ve GNVQ lar gibi profesyonel ve mesleki kurs seçenekleri sunarlar.

Yüksek öğrenim kurumları(CHE), genelde sonunda dereceler, yükseklisans yetkinliği, profesyonel ve mesleki beceriler ve yüksek öğrenim diploması kazanılan kurslar sunarlar. CFE, yüksek öğrenim enstitüleri yanısıra müzik ve drama okulları ve akademilerini de bu sınıfa dahildir.

Okumalısın:  İrlanda'daki En İyi Üniversiteler

Üniversiteler, profesyonel becerilerin yanında diploma, derece, master ve doktora gibi yüksek öğrenim yetkinlikleri sunmaktadır.

İngiltere nin en iyi üniversiteleri

 • University of Oxford
 • University of Cambridge
 • Imperial College, London
 • University of St. Andrews
 • University College, London
 • London School of Economics
 • University of Edinburgh
 • University of Warwick
 • University of Loughborough
 • University of Bath
 • School of Oriental and African Studies (Soas)
 • King’s College London
 • University of Southampton
 • University of Bristol
 • York University

İngiltere Üniversite Lisans Dereceleri

Bachelor of Arts (BA) Sosyal lisans derecesi
Bachelor of Science (BSc) Fen lisans derecesi
Bachelor of Law (LLB) Hukuk lisans derecesi
Bachelor of Medicine (MB) Tıp lisans derecesi
Bachelor of Education (BEd) Eğitim lisans derecesi
Bachelor of Architecture (BArch) Mimarlık lisans derecesi
Bachelor of Engineering (BEng) Mühendislik lisans derecesi

İngiltere Üniversiteleri Yüksek Lisans Başvuru Belgeleri (Genel)

 • Diploma (en az 3 olmalı)
 • IELTS (6.0- 7.5) / TOEFL (80-105)
 • Üniversitelerinden alınan yüksek lisans yapmak istediği bölümü ile ilgili İki akademik referans
 • Niyet mektubu (Gidiş amacı, neden o bölümü seçtiği var ise ödülleri)
 • Eğitim bilgilerini içeren CV

İngiltere Üniversiteleri Araştırmalı Yüksek Lisans Programları

MPhil : Program Doktoroya geçiş programı olarak da kabul edilmektedir.Ortalama olarak 2 yıl sürmektedir.Adayların belirledikleri konuda araştırma yapmak için kullandıkları programdır.

PhD / DPhil / New Route PhD : İngiltere Doktora (PhD) ortalama 3 yıl kadar sürmektedir.İngiltere doktora programları araştırmaya dayalı bir eğitim sistemine sahiptir. New Route PhD programları 4-5 yıl sürer araştırma ve dersleri kombine etmektedir.

Yüksek lisans ve doktora programları üniversite ve bölümlere göre yıllık 7.000 -18.000 £ civarındadır. İngiltere üniversiteleri doktora programların öğrencinin gösterdiği başarılara göre  %20 %30 %40 %50’lere varan oranlarda kısmi burslar sunamkatadır.

Okumalısın:  Neden Amerika'da Eğitim

İngiltere Lisans, Yüksek lisans ve doktora programları için IELTS veya TOEFL skoru sunmak gerekir.

İngiltere Üniversitelerine Başvuru

Birleşik Krallık’taki birçok eğitim kurumuna başvurmak çok kolaydır. Bazı kurumlara online olarak da başvurabilirsiniz. Herhangi bır şubemizden butun bilgilri alabilir yada bize e maıl yoluyla ulaşabilirsiniz.

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim

Türkiye’de 7 şubesi bulunan Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Britanya’da okumak isteyen öğrencilere tamamen ücretsiz eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Edu Vizyon İngiltere’de onlarca üniversited direk bağlantı halindedir. Edu Vizyon’da ki danışmanlar ayrıca öğrencilere kayıt konusunda yardım eder ve vize, burs ve konaklama konularında rehberlik yapmaktadır.

Daha Fazla bilgi için www.eduvizyon.com adresini ziyaret edebilir yada 0 212 543 58 06  numaralı telefondan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Felix Academy – Istanbul – Beşiktaş

Birçok ingiliz üniversitesinin dünyanın pek çok yerinde resmi acentaları vardır. Bu acenteler eğitimli danışmanlık yapar ve öğrencilerin kayıt sürecinde yardımcı olur. Felix Academy sizden herhangi bir ücret talep etmeden İngiltere’de ki bir çok üniversite konusunda size bilgi verebilir ve kayıt konusunda yardım eder ve vize, burs ve konaklama konularında rehberlik yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için https://felixacademy.com  veya  0 212 261 2 888    numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

LİSANS KURSLARI

UCAS sistemi

Birleşik Krallık’ta lisans eğitimi almak isteyen tüm öğrenciler UCAS’tan (üniversiteler ve fakülteler kayıt Kabul sistemi) da kayıt olabilirler. UCAS düzeni uygulanan tüm üniversiteler ve fakülteler ingiliz hükümeti tarafından tanınır. Birleşik Krallık dışından başvuru yapıyorsanız Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile tıp, dişçilik ve veterinerlik bilimleri hariç diğer kurslar için 1 eylül ila 30 haziran arasında başvurmanız gerekir.

UCAS altı hafta süresince başvurunuzu değerlendirir ve sonraki altı hafta seçtiğiniz kurumlardan birine yaptığınız başvurunun Kabul olup olmadığınız bildirir. Bu sonuca bağlı olarak bir kayıtsız şartsız öneri, bir şartlı öneri ve bir ret belgesi alırsınız.

Sonradan Yerleşme

UCAS Ağustos ve Eylül ayları süresince “temizleme” adı verilen özel bir hizmet uygular. Kontenjanı dolmamış kurslar belirlenir ve listelenir. Geç yapılan başvurular bu temizleme sürecinden geçerek kabul olunabilir.

LİSANSÜSTÜ KURSLARI

Lisans üstü kurslar için direk bölümün kayıt Kabul özel öğretmenine başvurmanız gerekir. Bu kişinin adını ve adresini üniversite rehberinde bulabilirsiniz veya sizin için işlerinizi düzenleyecek uluslararası ofise başvurabilirsiniz. Farklı üniversitelerde dilediğiniz kadar farklı kursa başvurabilirsiniz.

İngiltere’de üniversite eğitimi, İngiltere dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında sorularınızı whatsapp hattımızdan sorabilirsiniz.

Chat Başlat
Edu Vizyon
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?