DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Korona Virüsün Belirtileri

Korona Virüsün Belirtileri
10.04.2020
511
A+
A-

Korona Virüsün Belirtileri

Koronavirüs, Çin’in bir eyaletinin başkenti olan Wuhan şehrinde, bir hayvan pazarında ilk kez görülmüş ve insan sağlığı açısından büyük risk gösteren bir virüs çeşididir. Aslında gündemimizde yer alan koronavirüs mevcutta var olan koronavirüs ailesinin yeni tip versiyonudur. Koronavirüsler insanlarda ve hayvanlarda hastalık oluşturabilecek büyük bir virüs ailesinin bir üyesidir. İnsanlara bulaşan ve ölümlere sebep olan yeni tip koronavirüs ile bu ailenin bir üyesi olup, zamanla değişime uğrayarak bu hale gelmiştir.

Eski bildiğimiz koronavirüs insanlarda çok sert seyretmeyen semptomlar gösterirken, yeni tip koronavirüs insanların ölümlerine yol açabilmektedir. Yeni tip koronavirüs Covid-19 koduyla bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüs 11 Mart 2020 tarihinde global salgın yani pandemi olarak ilan etmiştir. Koronavirüs ailesinden geçmişlerde ölüm gerçekleştiren MERS ve SARS salgınları da bilinmektedir. Bu salgınlarda dünya genelinde insanların ölümleriyle sonuçlanan durumlara yol açmışlardır.

 

Koronavirüsün Yaygın Belirtileri

Koronavirüs yani covid-19 belirtileri bazı kişilerde aşırı semptom göstermeden seyredebilmektedir. Koronavirüse yakalanan vakaların %80’lik kısmı belirtileri hafif seyrederek hastalığı atlatmaktadır. Geriye kalan vakalarda ise özel müdahale gerekir. Vakaların 6 tanesinden 1 tanesinde hastalık ağır olarak seyretmektedir. Hastalığı ağır geçirme olasılığı yüksek olan gruplar yüksek tansiyon, kalp problemleri olanlar, diyabetli hastalar ve yağlı insanlardır.

Okumalısın:  Baş ağrısı sebepleri nelerdir ? Baş ağrısı nasıl geçer ?

Öksürük

Öksürük koronavirüs vakalarının çoğunda görülen bir semptomdur. Aşırı derecede kuru öksürüğü olanlar kendilerini dış hayattan izole etmeli ve kendilerini iyi takip etmelidirler.

Yüksek Ateş

Yüksek ateş insan sağlığı açısından önemli bir yer teşkil eder. Yüksek ateşin altındaki nedenin bulunması gerekir. Ayrıca yüksek ateş enfeksiyon durumlarında ve akciğer sorunlarında da karşılaşılır. Koronavirüs semptomları arasında yüksek ateş de bulunmaktadır. Kuru öksürük ve ateşin bir arada görülmesi koronavirüs ihtimalini arttırır.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, ağır seyreden koronavirüs vakalarında sıklıkla gözlemlenen belirtidir. Nefes darlığını kuru öksürük ve yüksek ateş takip ediyor ise hemen bir sağlık kuruluşuna gerek izolasyon yapılarak, maske ve eldiven takılarak başvurulması gerekir. Diğer insanların sağlığı ve koronavirüsün yayılmaması açısından bu önemli bir durumdur. Pozitif tanısı için sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğinde bu önlemlerin alınması gerekir.

Yorgunluk ve Halsizlik

Koronavirüs belirtileri arasında yorgunluk ve halsizlikte yer alır. Grip hastalığında da bu durumun gözlemlenmesi vakaların çoğunda grip olduğuna dair algı oluşturmaktadır. Halsizlik ve yorgunluk durumunu nefes darlığı, yüksek ateş ve öksürük takip ediyor ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna gerekli önlemler alınarak başvurulmalıdır.

 

Okumalısın:  Covid-19 Koronavirüs pandemisi

Koronavirüsün Yaygın Olmayan Belirtileri

Koronavirüsün yaygın olan belirtilerindan farklı olarak vakalarında çoğunda net bir şekilde gözlemlenemeyen belirtileri de vardır. Bu belirtiler tüm vakalarda görülmezken, bazı vakalarda bu tip semptomlara da rastlanmıştır.

Burun Akıntısı

Burun akıntısı, grip ve nezle gibi hastalıklarda rastlanan belirtiler arasındadır. Fakat bazı koronavirüs durumunun pozitif olduğu vakalarda da izlenmiştir. Burda yapılması gereken koronavirüs ile grip semptomlarının birbirine karşılaştırılmamasıdır.

Burun Tıkanıklığı

Pozitif vakaların bazılarında rastlanan belirtilerden bir tanesi de burun tıkanıklığıdır. Çok fazla semptom olarak izlenmese bile bazı vakalarda burun tıkanıklığı sorunu da izlenmiştir.

Boğaz Ağrısı

Boğazda oluşan ağrı hissi de koronavirüs belirtileri arasında yer alır. Bu ağrılar genel olarak hafif başlayarak ilerler. Daha sonra ise öksürük, halsizlik, nefes darlığı ve yüksek ateş ile birlikte kendini belli edebilir.

İshal

İshal durumu, pozitif vakaların %35 civarında gözlemlenen belirtidir. İshal olmadan da hastalığı pozitif geçiren kişiler bulunmaktadır.

Tat Alma ve Koku Alma da Belirsizlik

Son yapılan araştırmalara ve vakaların durumları incelendiğinde çok az da olsa bazı vakalarda tat alma ve koku alma konusunda hissizlik oluşmuştur. Tat alma ve koku alma kısmında da koronavirüsün açık ve yaygın olmayan belirtileri mevcuttur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

WhatsApp Başlat