Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
İstanbul
°C
°C
°C
°C
°C

Covid-19 Koronavirüs pandemisi

Covid-19 Koronavirüs pandemisi
10 Nisan 2020 17:10
577
A+
A-

Covid-19 Koronavirüs Pandemisi

Koronavirüs pandemisi ilk olarak Çin sınırları içerisinde görüşmüştür. Çin’e bağlı Hubei bölgesinin başkentliğini de yapan Wuhan kentinde ilk vakalar tespit edilmiştir. Öncelikle ilk vakaların hayvan pazarı bölgesinden geldiği ve 2 kişide görüldüğü bilinmektedir. Geçmişte var olan koronavirüs isimli bir virüs sebebiyle Yeni Tip Koronavirüs ( covid-19 ) ismi almıştır. Yeni tip koronavirüs, bazı kişilerde ileri düzeyde semptomlar gösterirken, ayrıca çabuk ve hızlı bir şekilde insandan insana yayılabilme özelliğine sahiptir. Üst düzey semptomları arasında zatürre hastalığı da bulunmaktadır. Mevcut gelişen zatürre hastalığı var olan ilaçlara tepki vermediğinden dolayı, bağışıklık sistemi zayıf kişilerin ölümlerine neden olmaktadır. Ayrıca Yeni tip koronavirüs için SARS-COV-2 kısaltmaları da kullanılmaktadır. SARS yani “şiddetli akut solunum yolu sendromu” da denilen bir hastalığın 2.ci evresiymiş gibi tanımlanmaktadır.

Koronavirüs vakalarında mevcut belirtiler nelerdir?

Yeni tip koronavirüs vakalarının %80’lık kısmı, bu virüsü çok basit ve hafif bir şekilde atlatabilmektedirler. Sorun teşkil eden kısım ise yaşları yüksek ve kronik rahatsızlığı olan kişilerdir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde hiç bir semptom göstermeden kaybolurken, bağışıklık sistemi zayıf olan bireyleri zatürre ve çoklu organ yetmezliği sebebiyle ölüme götürebilmektedir. Virüs ilk olarak vücuda girdiğinde yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi semptomlar ile kendini göstermektedir. Bu tarz semptomlar ile kendini göstermesi sebebiyle grip virüsü ile karıştırılabilmektedir. Toplumda seri bir şekilde yayılması arasında grip ile karıştırılması da yatmaktadır. Ayrıca son günlerde yapılan çalışmalar neticesinde yeni tip koronavirüs yani covid-19’un koku ve tat alma duyularını da engellediği gözlemlenmiştir. Çok nadir vakalarda tat almada ve koku almada sorunlar görüşmüştür.

Okumalısın:  Çocuklarda boy uzaması nasıl olur ?

Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz?

Korona virüsten korunmak çok zor olmakla beraber, gerekli önlemler alınarak korona virüsten korunmak gayet basittir. Fakat bu önlemleri uygulamak insanlar için zordur. Ellerin sıklıkla yıkanması, başka kişiler ile olan iletişimin azaltılması, hasta kişilere yakın durulmaması gibi alınabilecek basit ve küçük önlemler korona virüsten bizleri koruyacaktır.

bknz : Korona virüsten korunma yolları

Koronavirüsü yenmek için ellerin temizliği çok önemli

Ellerimiz sıklıkla yüzümüze, burnumuza ve ağzımızla temas kuran organdır. Bundan ötürü ellerin temizliği bizleri virüslere karşı koruyacaktır. Koronavirüste bir virüs ailesinden geldiğinden ve solunum yolunda çoğaldığından ötürü ellerin temizliği çok önemlidir. Evlerimizde ellerimizin temizliği için antiseptik veya kolonya kullanabilir iken, ayrıca ellerimizi sabun ile yıkayarakta temizlenmesini sağlayabiliriz. Sabunla yıkama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ellerimizin minimum 20 saniye boyunca ovuşturularak yıkanmasıdır. Ovuşturulmadan ve kısa süreli yıkamalar bizleri koronavirüsten korumayacaktır.

Okumalısın:  Gündüz uyku hastalığı

Sosyal izolasyonun önemi

Sosyal izolasyon sokakta, caddede, her hangi bir işyerinde veya ev içerisinde bireyler arasındaki mesafenin en az 1 metre olacak şekilde ayarlanması işlemidir. Sosyal izolasyon sağlanırken kişiler arasında maksimum mesafe bırakılmalıdır. Bu mesafenin bırakılmasından dolayı koronavirüs tanısı konmuş bir birey varsa o birey ile virüs takasının önlenmesi sağlanacaktır.

 

Yurtdışı ve yurtiçi seyahatlerden kaçınmak

Koronavirüsten korunmak için yapılması gereken bir nokta ise normal rutin hayatımıza bir ara verip, kendimize ve ailemize seyahat kısıtlaması koymak olacaktır. Bu kısıtlama ile daha az insan ile karşılacağımız için koronavirüsün bize bulaşması zorlaşacaktır. Bu pandemi döneminde kendimizi dış dünyaya ne kadar izole edebilirsek covid-19’dan o kadar korunabiliriz.

Hasta insanlar ile görüşmelerde dikkat edilmesi

Mevcut durumlarda hasta bireyler ile görüşmek riskimizi arttıracaktır. Hasta kişilerin koronavirüs hastasımı normal grip hastasımı olduğunu anlamamız çok güçtür. Bu nedenden ötürü hasta kişiler ile temas kurmamız gerekiyor ise ellerimize eldiven takmalı ve yüzümüzü maske ile korumalıyız. Yine de hasta kişiler ile mümkün oldukça görüşmemek yapılması en makul durum olacaktır.